Oprócz obrączki i pierścionka zaręczynowego – obowiązkowo z brylantem – do sukni ślubnej, w zależności od jej charakteru, można założyć precyzyjnie dobrany stylem łańcuszek z delikatnym wisiorkiem, obróżkę z oryginalną przywieszką albo dekoracyjny naszyjnik a nawet kolię. Każdy z wymienionych elementów, połączony z kolczykami, klipsami albo bransoletką, stworzy elegancki i oryginalny komplet.
Niezależnie jednak od wyboru ślubnej biżuterii – czy to skromnej, delikatnej czy też bardziej odważnej i wyrazistej, warto pamiętać, że jej niezwykłą zaletą – w przeciwieństwie do samego stroju jest fakt, że każdy jej element będzie można wykorzystać również po ślubie niezliczoną ilość razy w dowolny sposób, w różnych sytuacjach życiowych. Warto więc w nią zainwestować, gdyż za każdym razem będzie przypominać o tej wzniosłej i wzruszającej chwili.
Idealne dla ślubnej biżuterii wydaje się być srebro, złoto, platyna, masa perłowa a także perły, które coraz częściej i chętniej są wybierane przez panny młode niezważające na krążące o perłach przesądy. Istotne miejsce w ślubnej biżuterii zajmują także kamienie – szlachetne i półszlachetne, jak również kryształ. Do sukien ślubnych wprost stworzone są transparentne brylanty i kryształy Swarovskiego oraz cyrkonie i kryształy górskie. Do kolorowych kreacji, choć znacznie rzadziej niż kojarzone ze ślubną uroczystością transparentne brylanty, panny młode wybierają kamienie kolorowe takie, jak szafiry, rubiny w połączeniu z brylantowym motywem.
Panie, które w dniu swojego ślubu pragną wyjątkowo błyszczeć, mogą osiągnąć taki efekt za pomocą biżuterii z brylantami lub kryształami. Na tle szlachetnych tkanin takich, jak na przykład satyna czy jedwab kamienie tego typu pięknie rozbłysną. Wysadzane, mieniącymi się wszystkimi kolorami tęczy, przezroczystymi paciorkami naszyjniki i przywieszki będą w dodatku pięknie korespondowały z opaloną skórą głęboko wyciętego dekoltu, natomiast zaręczynowy pierścionek lub obrączka z brylantem stworzą zamkniętą całość paznokciami „ubranymi” w manicure francuski, który dodatkowo może zostać ozdobiony lśniącymi elementami lub skrzącym się pyłem. Ważne jednak, żeby nie przesadzić z nadmiarem „efektów” specjalnych.
Suknie ślubne zachowane w klasycznej, tradycyjnej stylistyce wymagają ozdób znacznie okazalszych i bogatszych np. antykwarycznych, odziedziczonej po przodkach, wykonanych z najszlachetniejszych kruszców, wysadzanych drogimi kamieniami, niż kreacje proste i nowoczesne, które najpiękniej prezentują się w towarzystwie wyrobów jubilerskich, równie szlachetnych pod względem użytych surowców, ale skromnych i ascetycznych w formie.
W przypadku klasycznych sukien ślubnych sprawdzają się różnego rodzaju kolie, wisiory, brosze, np. zawieszone na jedwabnych lub aksamitnych wstążkach oraz wiszące kolczyki i duże, stylowe pierścienie.
Hołdującym klasyce, nie przesądnym pannom młodym, jubilerzy proponują klasyczne i ponadczasowe ozdoby perłowe. Perły, które występują w naprawdę szerokiej gamie, iście ślubnych kolorów oraz imponującym wyborze form i kształtów, dobrze czują się w towarzystwie brylantów i w takim zestawie pojawiają się w naszyjnikach, koliach, bransoletkach, kolczykach, pierścionkach…
Z okazji ślubu, panie nierzadko decydują się na założenie pojedynczego sznura lub naszyjnika składającego się z kilku rzędów pereł. Perły w odcieniu ceru, skojarzone z jedwabną suknią ślubną w identycznym kolorze i o identycznym intrygującym oleistym połysku to swoista kropka na „i” damskiego, ślubnego wizerunku. Nic dziwnego, że mało która panna młoda może oprzeć się ich czarowi, puszczając w niepamięć związane z perłami zabobony.
Do nowoczesnych kreacji z kolei pasują delikatne łańcuszki, subtelne przywieszki, kolczyki – punkciki, ascetyczne pierścionki w postaci prostych krążków ozdobionych pojedynczym brylancikiem lub cyrkonią. Do wyjątkowo awangardowej ślubnej toalety, przeznaczonej na ślub cywilny, można dopasować również zegarek. Koniecznie biżuteryjny, na białym, skórzanym pasku. Cyferblat takiego luksusowego czasomierza może pokrywać macica perłowa, a kopertę - zdobić drobne brylanciki.
Osobny rozdział stanowią biżuteryjne ozdoby fryzur - srebrne lub złote diademy i opaski, wysadzane diamencikami lub perełkami. W roli ślubnej biżuterii doskonale sprawdzają się też eleganckie spinki, wsuwki i grzebienie wzbogacone w skrzące się elementy.
Przyszłe panny młode powinny jednak pamiętać, że nadmiar ozdób może skutecznie zrujnować pieczołowicie budowany przez nie ślubny image. To samo z resztą dotyczy niedostatku biżuterii, bez której strój panny młodej może wydać się nazbyt skromny lub nie do końca dopracowany.
Panie, które na co dzień rzadko noszą biżuterię, gdyż nie pasuje ona do ich stylu, trybu życia lub zwyczajnie źle się w niej czują, przy okazji ślubu powinny dobrać jedynie parę maleńkich kolczyków (diamentowe punkciki, brylantowe gwiazdki, pojedyncze perełki, mikroskopijne kulki) lub skromny – złoty lub srebrny łańcuszek z subtelnym wisiorkiem lub brylantową przywieszką w kształcie krzyżyka, serduszka albo łezki. Panie, które nie tolerują biżuterii w ogóle mogą ograniczyć się w tak ważnym dniu jedynie do zaręczynowego pierścionka i obrączki.
Anna Pawliczko
Fot.: materiały prasowe
00001
|
00002
|
00003
|
00004
|
00005
|
00006
|
00007
|
00008
|
00009
|
00010
|
00011
|
00012
|