Aby wiązanka ślubna rzeczywiście odpowiadała preferencjom panny młodej, poszukiwania właściwego florysty należy rozpocząć mniej więcej pięć miesięcy przed wyznaczonym terminem uroczystości. Przydatne w tym względzie mogą okazać się – Internet, ślubne pisma, targi i pokazy branżowe, specjalistyczna prasa florystyczna, a także pozytywne opinie kogoś z rodziny lub znajomych. Natomiast optymalny termin na złożenie zamówienia na wybraną wiązankę ślubną to dwa tygodnie przed ceremonią. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że floryści niektóre kwiaty i bardziej wyszukane dodatki muszą zamawiać u swoich dostawców z pewnym wyprzedzeniem, dlatego zlecenia na wykonanie ślubnej wiązanki nie można zostawiać na ostatnią chwilę. Floryści znają przypadki, kiedy to na „5 minut” przed uroczystością do kwiaciarni zgłasza się mężczyzna chcący zamówić ślubną wiązankę w ciemno, nie znając dokładnie preferencji narzeczonej. Choć rachunek za tego typu kompozycje tradycyjnie reguluje pan młody, wskazane jest, by to panna młoda samodzielnie wybrała najbardziej odpowiadające jej – formę, kwiaty, kolory i dodatki. Odwiedzające kwiaciarnie i pracownie florystyczne kobiety najczęściej oczekują od florysty rady i pomocy w tym względzie. Opracowanie idealnej wiązanki wymaga czasu i namysłu. Dlatego zdarza się, że pierwsza wizyta w kwiaciarni bądź pracowni florystycznej zajmuje nawet kilkadziesiąt minut.
Dla florysty, który ma zaprojektować wiązankę ślubną niezwykle istotnie będą wskazówki dotyczące:
* pory roku uroczystości ślubnej
* rodzaju ceremonii (cywilna czy kościelna)
* stylu i koloru, w jakim utrzymana będzie uroczystość
* wysokości funduszy, jakie para może przeznaczyć na wiązankę ślubną.
Pozy tym niebagatelne znaczenie będą miały informacje na temat:
· typu urody panny młodej (może być chłodny lub ciepły)
· odcienia jej karnacji, koloru oczu oraz włosów
· budowy ciała i wzrostu panny młodej
· jej charakteru, temperamentu, osobowości i stylu preferowanego na co dzień
· kolorystyki ślubnego makijażu
· rodzaju ślubnej fryzury i dodatków do włosów
· stylu, kroju i koloru sukni ślubnej (warto pokazać floryście zdjęcia sukni)
· rodzaju i faktury tkaniny (warto pokazać floryście próbki materiału, koronki oraz welon)
· ulubionych gatunków kwiatów panny młodej
· ewentualnych alergii na kwiaty i rośliny
· ślubnego wizerunku pana młodego (rodzaju, faktury i koloru dodatków do jego stroju).
Bardzo ważne jest, by w czasie wstępnego spotkania obie strony - klientka i florysta - nawiązali dobry kontakt i obdarzyli się wzajemnie zaufaniem. Klientki kwiaciarń doceniają fachowe doradztwo oraz możliwość wyboru wiązanki ślubnej z bogatego katalogu, w którym znajduje się szeroki wachlarz wzorów. Na jego podstawie wielu paniom dużo prościej jest się zdecydować na coś konkretnego lub przybliżyć floryście swoje wyobrażenia na temat wymarzonej wiązanki ślubnej. Dlatego w katalogu nie powinno zabraknąć różnorodnych propozycji – od tradycyjnych, poprzez oryginalne, po ekstrawaganckie. Doświadczony fachowiec charakteryzuje się tym, że potrafi spełnić praktycznie każde życzenie klientki, adaptując dany projekt do jej indywidualnych preferencji, potrzeb i możliwości finansowych.
Gdy ma się do czynienia z prawdziwym mistrzem, warto mu zaufać zostawiając wolną rękę w kreowaniu wizerunku panny młodej. Efekt może być oszałamiający. Podobnie jak projektant strojów, florysta szkicuje wymyślony przez siebie projekt, który tworzy z myślą o konkretnej klientce, dyskutuje z nią na temat materiału roślinnego, pokazuje dodatki.
Wiązanka ślubna, jako wyrób ekskluzywny, powinna być wykonana z najwyżej jakości materiału i być starannie wykończona. Na jej cenę wpływa kilka czynników, m.in.:
* pomysł florysty
* praca włożona w wykonanie kompozycji
* materiał roślinny oraz dodatki wykorzystane do wykonania wiązanki ślubnej
* pora roku.
Odpowiednio przygotowany do zawodu, doświadczony florysta, znając tajniki botaniki oraz bieżące trendy we florystyce, będzie mógł zaproponować klientce najlepsze rozwiązanie za najlepszą cenę. Co więcej, poinstruuje klientkę w jaki sposób, w dniu ślubu, ma się obchodzić z wiązanką, aby uniknąć ewentualnego uszkodzenia - misternej konstrukcji i delikatnych roślin.
Niezwykle istotne jest, by panna młoda i pani pełniąca rolę świadka zamawiały wiązankę i bukiet w jednej kwiaciarni. Inaczej może się okazać, że wiązanka ślubna zupełnie nie pasuje stylem do bukietu lub, co gorsze, prezentuje się od niego zdecydowanie ubożej. Dobrze byłoby gdyby identyczne motywy kwiatowe połączyły wiązankę panny młodej, bukiet pani świadek, butonierkę pana młodego i przypinkę świadka tworząc zwartą i zamkniętą całość. Ponadto wiązanka ślubna powinna pasować także do pozostałych dekoracji, a więc tych zdobiących pojazd, kościół i salę weselną.
Z informacji pochodzących od florystów wynika, że klienci, w obawie przed wydatkiem związanym z zakupem wiązanki ślubnej, potrafią zataić przed florystą powód, dla którego zamawiają wyszukaną aranżację. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że florystyka ślubna rządzi się własnymi, odrębnymi prawami oferując pannom młodym całą gamę możliwości i rozwiązań (nie zawsze tylko drogich). Szkoda świadomie z nich rezygnować. Przecież wiązankę ślubną, przynajmniej teoretycznie, zamawia się tylko raz w życiu a jej koszt, w porównaniu z resztą wydatków ślubno-weselnych, wydaje się na prawdę znikomy.
Fot.: materiały prasowe targów Pasarela Gaudi Novias Collections
00001
|
00002
|
00003
|
00004
|
00005
|
00006
|
00007
|
00008
|
00009
|